0
Testirali smo: Samsung Galaxy A5 vs. Honor 8 – 1. Deo

Testirali smo: Samsung Galaxy A5 vs. Honor 8 – 1. Deo

Kupci telefona iz srednje kategorije su već neko vreme na slatkim mukama. Proizvođači ih privlače premium dizajnom i materijalima, a i ostale specifikacije se sve više približavaju high-end modelima. Ako nam se ponekad čini da su cene top modela uprkos svemu ipak previsoke, onda je srednja klasa telefona trenutno najpametnija kupovina, jer ti uređaji nude zaista puno za uloženi novac.

Samsung Galaxy A5 u izdanju za 2017. godinu je tipičan primer takvog best-buy smartfona. Izgledom i materijalima podseća na najbolje modele iz porodice dok cena ostaje razumna. Honor je neka vrsta racionalnog brenda koji dolazi iz Huawei-ja. Za Honor 8 važi isto što i za novi Galaxy A5, ali treba naglasiti da on pokušava da bude racionalan izbor kupaca koji nemaju ili neće da daju malo bogatstvo za flagship. Cene su im maltene identične, kao i specifikacije na papiru, pa smo odlučili da proverimo koji je bolji izbor za domaćeg kupca.

samsung galaxy honor 8

DIZAJN

Aktuelni Galaxy A5 dizajn pozajmljuje od trenutno najprodavanijeg Android top modela, Samsung Galaxy S7. Malene razlike u izgledu se zaista teško primete, naročito jer je upotrebljena ista kombinacija materijala, staklo i metal. Treba napomenuti da staklo na zadnjem panelu nema Gorilla Glass oznaku, ali izgleda podjednako dobro kao i na skupljem flagshipu. Detalj koji nam se dopada je izmešteni spoljni zvučnik, koji nije na dnu, već sa desne strane, pa ga korisnici neće blokirati prstom kada telefon drže u landscape modu, prilikom igranja ili gledanja video klipova.

Iznenađujuće, Honor 8 ne liči na vrhunske modele iz Huawei fabrike već i on traži inspiraciju u Galaxy S7. Kućište je izrađeno od kombinacije staklo – metal, ali razlike ipak postoje i nećete pomešati Honor sa Samsungom. Za početak, tehnika obrade stakla je drugačija i posebno nam se dopada kako različite boje uređaja daju potpuno jedinstven izgled. U beloj boji Honor 8 izgleda kao da je izrađen od keramike, dok je u „safirno plavoj“ boji odsjaj na zadnjem staklenom panelu urađen fantastično i deluje nekako svemirski. Osim toga, setap kamere je elegantnije rešen na kineskom uređaju, a skener otiska prsta je odmah ispod njega, na zadnjoj strani.

Oba telefona su izrađena veoma kvalitetno  i izgledaju luksuzno, pa po tom pitanju ne zaostaju puno za skupljim modelima. Nama se za nijansu više dopada Honor 8, pogotovo u beloj „keramičkoj“ varijanti i u safirno plavoj boji. Ipak, Samsung Galaxy A5 (2017) ima veliku funkcionalnu prednost, a to je da je otporan na vodu i prašinu i nosi IP68 sertifikat. Realno, svakome može da se desi da zalije telefon tekućinom ili da ga ispusti u prašinu, pa je ovo stvarno korisna opcija

HARDVER

Ispod stakla i metala, Galaxy A5 koristi čipset koji je Samsung razvio za telefone srednjeg ranga, Exynos 7880 sa osam jezgara. Nije u pitanju nikakav tehnološki biser i uz podršku tri gigabajta RAM-a radi zadovoljavajuće i bez usporavanja, ali nemojte očekivati da Galaxy A5 leti kao neki skuplji modeli iz Samsunga. To se najbolje vidi u 3D igrama, gde frame-rate ume naglo da padne u kompleksnim scenama, a i učitavanje bi moglo da bude brže. Za sve ostalo doduše, nova A petica će poslužiti sasvim dobro.

S druge strane, Honor 8 je dobio prošlu generaciju Kirin čipseta sa oznakom 950. Isti hardver je pokretao pojedine Huawei top modele i možemo slobodno reći da je i dalje veoma brz. Pored toga, Honor ima i 4GB RAM memorije, za gigabajt više od Samsunga. Razlike u performansama se vide, kako u svakodnevnom radu, tako i u igrama. Zbog zastarelog grafičkog čipa, Honor nema performanse kao aktuelni flagship uređaji, ali radi bolje i postiže bolji frame-rate u igrama nego Galaxy A5. Za korisnike kojima su perfomanse važne, a posebno za gajmere, Honor 8 definitivno bolji izbor.

Iako će i Galaxy A7 i Honor 8 izdržati gotovo dan i po pri umerenom korišćenju pre nego što im ponestane „goriva“, Samsungov pulen će imati desetak odsto rezerve više. Baterija od 3.000 mAh nalazi se na oba telefona, ali je Samsung ipak malo bolji u raspoređivanju energije. Oba uređaja podržavaju brzo punjenje, pa tako za oko 30 minuta punjenja možete da dobijete približno 50% kapaciteta baterije. Ono što im fali u odnosu na top modele je opcija za bežično punjenje.

Ista dijagonala, ista rezolucija, ista oštrina prikaza – Galaxy A5 i Honor 8 na prvi pogled imaju identične ekrane od 5.2 inča u fullHD rezoluciji. Honor koristi IPS LCD matricu koju proizvodi JDI (Japan Display Industry) i koja spada među najbolje u kategoriji. Ima veoma jasnu sliku, realne i precizno definisane boje i solidno pozadinsko osvetljenje.

Međutim, Samsung koristi sopstveni SuperAMOLED panel koji je klasa za sebe i godinama unazad izrađuje najbolje ekrane na tržištu. Displej na Galaxy A5 je svetliji, ima izraženije i jače boje i izuzetno jak kontrast. Dok crna boja na Honor-u 8 ponekad deluje kao jako prigušena tamno siva, kod A5-ice je crna zaista crna. Razlika u prikazu vidi se kod teksta, slika, video klipova i u video igrama, jednostavno na Samsungu sve izgleda lepše i deluje bolje. Na sve to, korejski mid-ranger ima i Always On opciju sa skupljih modela, koja i kada je displej ugašen prikazuje vreme, datum i notifikacije.

Izvor: TopMobilni

 

0

Write a Comment